Tuvalette gizlenen fare tarafından ısırılan adam hastaneye kaldırıldı

T24 Dış Haberler

76 yaşındaki bir adam, tuvaletinde gizlenen hastalıklı bir fare tarafından ısırıldıktan sonra ölümden kıl payı kurtuldu.

Kanada’nın Montreal kentinden ismi açıklanmayan bir adam, tuvaletten çıkarmaya çalıştığı kemirgenin iki parmağını ısırması üzerine hastaneye koştu. Doktorlar tarafından kendisine tetanoz aşısı yapılan adam evine gönderildi. 

Ancak 18 gün sonra adam, şiddetli ateş, baş ağrısı ve karın ağrısı şikayetiyle tekrar hastaneye kaldırıldı. İlk kan testleri, hastanın böbreklerinin hasar gördüğünü ve kanında kanamayı önlemek ve durdurmak için pıhtı oluşturan hücre parçaları olan trombosit sayısının az olduğunu gösterdi. 

Adam yoğun bakım ünitesine kaldırıldı ve burada çoklu organ fonksiyon bozukluğu ve sepsis (enfeksiyonun bağışıklık sistemini aşırı çalıştırdığı tehlikeli bir durum) hastası olduğu belirlendi. Kan ve idrar örnekleri alındıktan sonra, fare ısırığıyla bulaştığına inanılan “leptospirosis” adı verilen bulaşıcı bir hastalığa yakalandığı keşfedildi.

Adama böbrek hasarını ve düşük trombosit seviyelerini gidermek için antibiyotiklerin yanı sıra başka tedaviler de uygulandı. Birkaç gün sonra semptomları düzelen adam yoğun bakım ünitesinden taburcu edildi. 

Hastalık genellikle sığır, domuz veya at gibi çiftlik hayvanları tarafından taşınıyor ancak köpekler ve fareler tarafından da yayılabildiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir