Sırtından vuruldu, darp edildi, şüphelilerden fazla ceza aldı

İstanbul’da yaşayan Mesut Özer (32), İsmail Akın (31) ve Ruşen Yıldız (46), 2023 Mayıs’ında tatil için ayrı ayrı memleketleri olan Sivas’ın Hafik ilcesine bağlı Çınarlı Köyü’ne gitti. 20 Mayıs 2023’te Ruşen Yıldız ve İsmail Akın, patates tarlalarının kiralanması nedeniyle aralarında bir süredir husumet bulunan Mesut Özer’i gece saatlerinde telefonla arayarak konuşmak için çağırdı. Bir süre konuşan taraflar arasında tartışma çıktı.

BİR HAFTA YOĞUN BAKIMDA KALDI

Tartışmanın büyümesi ile Ruşen Yıldız, iddiaya göre Mesut Özer’e kafa attı. İkili arasında yaşanan kavga sırasında ise Yıldız’ın yanında bulunan İsmail Akın, montunun sağ cebine sakladığı tabancayı çıkararak, Mesut Özer’in sırtına 2 el ateş etti. Yere düşen Özer’i, İsmail Akın ile Ruşen Yıldız uzun süre darp etti. Şüpheliler daha sonra araçla kaçtı. Yaşanan o anlar ise köydeki güvenlik kamerasına yansıdı. Ağır yaralı olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Mesut Özer bir hafta yoğun bakımda kaldı. Özer, hayati tehlikeyi atlattıktan sonra taburcu edildi.

2.5 AY FİRARDA KALDILAR, TESLİM OLDUKTAN 1 HAFTA SONRA TAHLİYE EDİLDİLER

Olaydan sonra 2.5 ay kaçan şüpheliler, 4 Ağustos’ta teslim oldu ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. Şüpheliler için ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan Sivas Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Şüpheliler tutuklandıktan sekiz gün sonra 12 Ağustos’ta tahliye edildi. Savcılığın itirazıyla yeniden tutuklanan Yıldız ve Akın, 3’üncü kez hakim karşısına çıktı.

Ruşen Yıldız ile İsmail Akın, evlerinin önünde tabancayla ateş açılması ve küfür sonrasında olayın gerçekleştiğini ileri sürerek haksız tahrik gerekçesi ile tutuksuz yargılanma talep etti. Mahkeme, sanıkları ikinci kez tahliye etti.

‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan yargılanan İsmail Akın ve Ruşen Yıldız uygulanan indirimlerle 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, ‘Silahla tehdit ve mala zarar verme’ suçlarından yargılanan Mesut Özer’e ise 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verildi.

‘BANA ONLARDAN FAZLA DAHA CEZA VERDİLER’

Kendisini vuranlardan daha çok ceza aldığını söyleyen ve adalet istediğini belirten Mesut Özer şöyle dedi:

“Ruşen Yıldız beni telefonla arayarak çağırdı. Benimle bir süre konuştuktan sonra darbetmeye başladı. Daha sonra da yanındaki tetikçiye beni vurdurttu. Ben 1 hafta yoğun bakımda yaşam mücadelesi geçirdim, 80 santim bağırsağım alındı. Sırtımdan ameliyat oldum ve kalçamda da platin var. Bunlar ise 3 ay firar gezip, ifade bile vermediler. Buna rağmen iddianame düzenlendi. İddianame usulsüzce düzenlendi. Yalancı şahitlerin ifadeleriyle düzenlenmiş bir iddianame oldu. Beni darbedip sırtımdan vurdular. Ben bir hafta yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdim. Vurulduğum halde onlara benden daha az ceza verildi. Bana onlardan daha fazla ceza verdiler. Adaletin tecelli etmesini istiyorum.”

‘BİZ KENDİMİZİ SAVUNDUK, BÖYLE OLSUN İSTEMEZDİK’

Ruşen Yıldız ise Mesut Özer’in evlerinin önünde ateş açıp kendilerini tehdit ettiğini, daha sonra köy meydanında karşılaşınca yeniden tehdite maruz kaldığını ileri sürerek “Ben de darp etmeye başladım. Bu sırada ben tabancamı eve bırakmıştım, İsmail’in de bıraktığını sanıyordum. Mesut’u darbettiğimiz sırada İsmail tabancasını çıkarıp, 2 el ateş ettiğini söyledi. Biz kendimizi savunduk. Böyle olsun istemezdik” diye konuştu.

İsmail Akın ise “Öldürme kastım olsaydı eylemime ve ateş etmeye devam ederdim. Silahı eve bıraktığım haliyle teslim ettik. Silaha olaydan sonra mermi ekleme ya da çıkarma da yapmadım” ifadelerini kullandı.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda Ruşen Yıldız ve İsmail Akın tabanca kullanarak hayati tehlike oluşacak şekilde yaralamaya neden oldukları için 6 yıl hapis cezasına çaptırıldığı, ancak haksız tahrik sonucu bu eylemi yaptıkları belirtilerek cezanın 3 yıla indirildiği anlatıldı.

Gerekçeli kararda bu cezanın da gelecekleri üzerindeki olası etkileri ile duruşmada gözlemlenen olumlu halleri dikkate alınarak 2.5 yıla indinildiği belirtildi.

Mesut Özer ile ilgili ise ‘Silahla birden fazla kişiyi tehdit, mala zarar verme’ ve bunu zincirleme olarak yaptığı suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çaptırıldığı kaydedildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir