Hemen Hizmet Dökümünü Kontrol Edin! SGK, Bu Kodu Alanların Emekliliklerini Askıya Alacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), E-Devlet üzerinden görüntülenen hizmet dökümlerine işlediği kodlar ile milyonlarca emeklinin aylık işlemlerinin kısıtlanacağını belirtti.

Hizmet dökümünde yer alan kodlar, emekli işlemlerinin hangi gerekçe ile kısıtlandığını gösterirken, en yaygın emeklilik iptal sebebi ise çalışmayan kişilerin sigortalı gösterilmesinden kaynaklanmakta.

YILLAR SONRA TESPİT EDİLEBİLİYOR! BÜTÜN EMEKLİ AYLIKLARI GERİ ALINIYOR

Emeklilikte en çok rastlanan iptal gerekçesi olarak ‘usulsüz çalışma’ yer alırken, SGK bu durumu yıllar sonra tespit edebiliyor.

Türkiye’de çoğunlukla ev hanımları için uygulanan bu taktik, halihazırda çalışmayan kişinin genellikle eşinin yanında sigortalı olarak gösterilmesi esasına dayanıyor.

YÜZ BİNLERCE LİRA ÖDEMENİZ GEREKEBİLİR

Fiilen çalışılmadığının fark edilmesi durumunda ise, ihlale konu olan süre boyunca yatırılan sigorta primleri, hizmet dökümünden silinmekte. Bu durum çoğu zaman silinen primler sonrası emeklilik şartlarının sağlanamadığı gerekçesiyle aylık kesilmesine neden olurken, SGK aynı zamanda söz konusu usulsüzlük için o tarihe kadar ödenen toplam aylık bedelinin faiz tutarlarıyla beraber iadesini talep ediyor.

Bu durumlarda 10 yılın üzerinde emekli aylığı alan şahısların dahi emekliliklerinin iptal edildiği ve toplam maaş tutarlarının iade edilmesinin istenildiği bilinirken, SGK uzmanları söz konusu ihlal için “kesinlikle uzak durun” uyarısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir